Ilm Täna: 15 ... 20 Homme: 15 ... 19
Allikas: EMHI
Minu kuhuminna.ee
Fotogaleriid
Kolmapäev, 08. juuli 2020
Näitused-messid
Näitus "Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant"
Jaga Facebookis
Telli toimumise meeldetuletus
Eesti Arhitektuurimuuseum
Tallinn Harjumaa Ahtri 2

Toimumisaeg:  11.02.2020 - 26.04.2020
Kell: 11.00 - 18.00

August Komendant (1906–1992) oli Eesti-Ameerika ehitusinsener, kes koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega kavandas mitu 20. sajandi arhitektuurimeistriteost. Tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi 1930ndatest 1980ndateni ja kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.

Kuraatoriga ekskursioonid näitusel toimuvad 18. jaanuaril kell 14.00, 15. veebruaril kell 14.00 ja 18. aprill kell 14.00 (viipekeelse tõlkega). Osalemine muuseumipiletiga.
Viipekeelse tõlkega ekskursioon toimub ka 21. märtsil kell 14.00. Osalemine muuseumipiletiga.

Betoon
Raudbetoonist sai sajandi keskpaiku uue elukeskkonna rajamisel levinumaid ehitusmaterjale. Veest, tsemendist ja täiteainest (liiv, kruus, killustik vm) koosnev vedel segu moodustab terasest sarruse ümber tahkudes tugeva ja püsiva koosluse. Betoonist hakati üha enam ehitama nii olmerajatisi kui ka tähtsaid ühiskondlikke objekte. Materjal, mida paljud peavad igavaks, külmaks ja kõledaks, oli August Komendandi kirg läbi aastakümnete. Ta pani betooni elama moel, mis jättis jälje nii 20. sajandi ehitus- kui ka arhitektuurilukku. Betooniseguretsepti kontrollimisest kuni valmis ehitise viimistluseni nõudis ta järjekindlalt kvaliteeti ega lubanud järeleandmisi. Ta huvitus pingbetooni tehnoloogiast ja elementehitusest, sest hindas materjali tõhusat ja säästlikku kasutamist. Tema veendumused tuginesid teadmistele, neid täiendas lihvitud esteetikatunnetus, mis aitas tal mõista ka lüürilisema hoiakuga arhitekt-kunstnikke nagu Saaremaal sündinud Louis I. Kahn (1901–1974).

Sümbolid
Kui valida välja kolm hoonet Komendandi pikast karjäärist, siis olgu need Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas (arhitekt Elmar Lohk, 1936–1938), Habitat ’67 eksperimentaalne kortermaja Kanadas Montréalis (arhitekt Moshe Safdie, 1963–1967) ja Kimbelli kunstimuuseum USA-s Texases Fort Worthis (arhitekt Louis I. Kahn, 1966–1972). Kui tribüüni 12,8-meetrise konsooliga varikatus kõneleb noore inseneri enesekehtestamissoovist ning Habitat ’67 ehitustehnoloogi laiast haardest, siis Kimbelli tarindus on rafineeritud sulam küpse, ent endiselt ambitsioonika konstruktori teadmistest, kogemustest ja täppisvalikutest. Kõik need hooned on näited inseneri, arhitekti ja ehitaja loomingulisest ja kvaliteedile suunatud koostööst.

Miks praegu?
August Komendandi osalusel valminud hooned ja projektid toovad ilmsiks, kuidas näha ja tunnetada tervikut ning sõeluda suurest infohulgast välja see kõige olulisem. Ta oli hea hariduse ja suurte kogemustega tippspetsialistist, kes töötas üle riigipiiride, kuid kes jäi truuks oma päritolule ja emakeelele. Kui tänapäeval peab loomingulisus tihti taanduma efektiivsuse, suurema tootluse ja piiratud aja ees, siis Komendant insenerina väärtustas Arhitektuuri suure algustähega – selle ajatut mõõdet ning kestvat kvaliteeti. Ta mõistis, et ime sünniks ei piisa pelgalt tabelarvutustest ja eelarvetest, vaid et see vajab ka loomingulist impulssi. Kvaliteetse, hea ja inspireeriva ruumi loomine motiveeris teda ning võiks innustada ka kõiki neid, kes tänapäeval meie elukeskkonda kavandavad ja ehitavad.


Kuraator Carl-Dag Lige
Ruumiline kujundus Tomomi Hayashi, Andrea Ainjärv (HGA)
Graafiline kujundus Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Tõlked Juta Ristsoo, Jelena Rõbakova
Tekstitoimetus Mari Klein, Tiit Masso, Refiner
Uued fotod Martin Siplane, Jari Jetsonen

Maketid
Helin Vahter, Martin Kukk (InPhysica), Katariina Grib, Kaarel Mikkal, Carl-David Randviir, Rain Robert Randväli, Siim Sokk, Kaarel Susi, Astrid Aavola, Nele-Kateriin Määrits, Markus Pihla, Birgit Pikk, Villu Urban, Käti Erit, Ronald Kiipus, Katarina Klaamas, Laura Susi (Tallinna Tehnikakõrgkool), Mark Fischer (Eesti Kunstiakadeemia)

3D mudelid
Helin Vahter, Augusto Teran, Martin Kukk, Raul Kalvo (InPhysica), Andreas Ignacio Hinojosa, Karl Erik Miller, Loora Orav (Eesti Kunstiakadeemia)

Toetajad
Eesti Kultuurkapital, Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Tallinnas, Eesti Betooniühing, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Vabariigi valitsus, Graham Foundation for Advanced Studies in the Fine Arts, Rahvusarhiiv, Astlanda Ehitus, Betoneks, Betoonimeister, DSV, E-Betoonelement, Ehitustrust, Estconde, EstKonsult, Fund Ehitus, HC Betoon, HGA, Ikodor, In Nomine, Klaasissepp, KontekInt, Kunda Nordic Tsement, Kuubik Projekt, Mapri Ehitus, Maru Betoonitööd, Merko Ehitus Eesti, Mira Ehitusmaterjalid, Nordecon Betoon, Nordic Hotel Forum, Novarc, Peri, IB PIKE, PR Betoon, Ramm Ehitus, Rudus, Saint-Gobain Ehitustooted, Savekate, IB Telora, Tartu Mill, TMB Element, Tuumik Stuudio, VMT Betoon, AS YIT Eesti

Vaata suuremalt
Foto Marje Eelma
Vaata suuremalt
Foto Marje Eelma
Vaata suuremalt
Kommenteeri:
Nimi: E-post:
NB! Nime lisamine on kohustuslik, e-posti lisamine vabatahtlik (jääb nähtavaks teistele)
KontrollkoodLiida pildil
olevad numbrid
Esitleme
Sinu toote, teenuse või ürituse reklaamtekst võiks olla siin!
Soovid tutvustada oma toodet, teenust või tulevat üritust? Tee seda siin! Siin, ...
Kuhuminna.ee ootab uudiseid vaba aja sisustamisega seotud teemadel!
Kui sa oled avanud hubase restorani, karmi rockiklubi või sul on toimumas Eesti ...
Soovitame
Patarei vangla muuseum
Patarei merekindlus
Patarei vangla näituseala "Kommunism on vangla" töötab 2020. aasta hooajal 22.05.-07.06. R-P ja 10.06.-30.09. K-P kell 10-18 (pileteid m ...
„ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri”
Eesti Arhitektuurimuuseum
Eesti Arhitektuurimuuseumi püsinäitus tutvustab siinse professionaalse arhitektuuri- ja ruumikultuuri arengut. Eesti arhitektuuri ajatelg ...
Näitus „Anne Veski. Tähelend“Näitus „Anne Veski. Tähelend“ kutsub teid muinasjutulisele tähelennule koos estraadimaailma roosiaia kuningannaga. Anne Veski hääle ...
© Kuhuminna.ee 2005 - 2020 Ideed ja ettepanekud on oodatud: tel. +372 56 668 633, e-mail info@kuhuminna.ee
Reklaam Kuhuminna.ee-s | Kuhuminna.ee